Krátce z historie japonských KOI - NISHIKIGOI ...

Historie KOI


Odkud pocházejí první předci KOI?

Prapůvodním rodištěm KOI je považována oblast Persie, střední Asie, odkud se přírodní forma kapra dále rozšířila přírodními toky do dalších oblastí. První známou zmínkou o chovu barevných kaprů naleznete v čínské literatuře již před 2500 lety, kdy významný čínský úředník Jin Cui Bao ( 316 - 265 před n.l. ) napsal knihu "Yang Yu Jing", která popisuje chov a péči o barevné kapříky, kteří sloužili výlučně k okrase císařských rybníčků. V pozdější době však byly v Číně preferovány zlaté rybičky, barevní kapři tak byli odsunuti do zapomění.

Jak se dostali první KOI do Japonska?

Do Japonska se první barevní kapři dostali s rozšiřováním buddhismu již v 7. století. První zmínky naleznete v knihách  "Hitachi Fudoki" (713) a "Nihon - shoki" (720). Kromě prvního popisu těchto ryb se zde poprvé objevilo i japonské pojmenování barevných kapříků "GOI" (KOI - kapr) vycházející z čínského "Li yu". Japonské slovo "NISHIKIGOI" se tak skládá ze dvou slov "NISHIKI" (v překladu znamená pestrobarevný, obdělávaný, brokátový,...) a "GOI" (v překladu KOI - kapr).

Největšího rozmachu a rozšíření chovu Nishikigoi dosahují v éře Bunka - Bunsei (1804 - 1829), a to zejména na severu hlavního ostrova Honšu, v horských vesnicích prefektury Niigata (Takezawa, Hi-gashiyama, Oita,...). Jako upomínku na vznik a vývoj japonských KOI bylo v roce 1966 v městečku Takezawa zřízeno pamětní místo, kde byl vybudován pomník, na kterém byl vyryt nápis "DOMOV NISHIKIGOI". 

Budoucnost Nishikigoi ?

 V roce 1914 bylo na výstavě Niigata-KOI představeno prvních 27 Nishikigoi. Prvních 7 obdržel císařský princ Hirohito jako dárek. Tím začíná nebývalý rozmach chovu Nishikigoi nejen v Japonsku, ale později i po celém světě. Na první tzv. Taisho éru (1912 - 1926), kdy byli chováni zejména Kohaku, Ki Utsuri a Taisho Sanshoku navázala tzv. Showa éra (1912 - 1989), kdy vznikají nové a nové variety.

V současné době jsou Nishikigoi nejpopulárnější a nejoblíbenější rybou zahradních jezíek, hotelových i firemních atrií,...

Dlouhověkost Nishikigoi

 Na závěr jedna zajímavost. Nishikigoi se mohou v ideálních podmínkách dožít úctyhodného věku přes sto let. Nejstarší KOI se v Japonsku dožil 226 let, uhynul v roce 1977.

Členové Asociace Shinkokai