Novinky ze světa KOI
Facebook

Proč pořídit kvalitní UV lampu do zahradního jezírka

 

Princip fungování jezírkové UV lampy

   Ultrafialové záření (UV) je složka světla s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo. Z hlediska různých biologických účinků se dělí na spektrální oblasti:

  • UV - A (400 - 320 nm)
  • UV - B (320 - 280 nm)
  • UV - C (280 - 200 nm)

   Jezírkové UV lampy využívají záření typu UV-C, které má dostatečně krátkou vlnovou délku a je natolik energeticky bohaté, že dokáže proniknout až do genetické informace organismů a způsobit různé mutace a poškození genetické informace organismů. Voda protéká okolo UV zářivky a jednobuněčné organismy v důsledku ozáření UV-C zářením hynou, nebo již nejsou schopni se rozmnožovat. UV-C zářivka je bezpečně skryta v krytu UV lampy, ozařuje pouze vodu, která protéká skrz komoru jezírkové UV lampy.  V kombinaci s účinnou jezírkovou filtrací, jde o velmi šetrné a bezpečné řešení problému se zelenou vodou v zahradních jezírcích, koupacích jezírcích i bazénech.

 

Hlavní výhody UV lampy

 

  • UV záření zabraňuje množení jednobuněčných zelených řas a sinic (zelená voda v jezírku)
  • likviduje bakterie, viry, plísně a další nebezpečné mikroorganismy ve vodě v zahradním jezírku
  • nepoškodí nitrifikační bakterie ve filtraci a v jezírku
  • neovlivňuje hodnotu pH vody 
  • instalací UV lampy si zajistíte čistou vodu bez řas, sinic a nebezpečných patogenních organismů

 

Ukázka zahradního jezírka bez používání UV lampy (levá část) a s UV lampou (prává část). Při používání jezírkové UV lampy mizí problém se zelenou vodou.

 

Jak vybírat jezírkovou UV lampu

   Účinnost UV lampy závisí na dvou faktorech - době ozařování vody v jezírkové UV lampě a na výkonu UV lampy. Samozřejmě s delší dobou ozařování vody stoupá účinnost a výsledky boje proti zelené a zakalené vodě v zahradním jezírku jsou lepší. Dobu ozařování jezírkové vody protékající přes UV lampu ovlivňuje délka UV-C zářivky. Čím je UV-C zářivka delší, tím je doba, po kterou se jednobuněčné zelené řasy a další mikroorganismy ozařují, delší.

   Výkon UV lamp je uváděn ve Wattech. Doporučujeme počítat s  výkonem UV lampy 3 - 5 W na 1000 l vody v jezírku. U přírodních a koupacích jezírek je potřeba méně Wattů, u jezírek s KOI či okrasnými rybami je třeba počítat spíše s vyšším výkonem UV lampy. Pokud si s výběrem UV lampy nejste jistí, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme s vhodným výběrem jezírkové UV lampy přesně na míru. 

 

Doporučujeme profi řadu UV lamp TMC

   V našem eshopu nabízíme profesionální řadu jezírkových UV lamp od uznávaného a léty prověřeného výrobce Tropical Marine Centre. Tyto anglické profesionální UV lampy se vyznačují vysokou kvalitou, velkou účinností a velkými průtoky. Na vaše přání jsme schopni dodat i průmyslové verze TMC UV lamp. Nabízíme kompletní sortiment náhradních dílů k TMC UV lampám.

  Vyberte si z naší široké nabídky UV lamp a náhradních dílů v našem e-shopu.

 

Údržba jezírkové UV lampy  

Očištění křemíkové trubice

   Údržba UV lampy je velmi jednoduchá, Je třeba čas od času očistit křemíkovou trubici, která chrání UV-C zářivku. Po čase provozu UV lampy dochází na křemíkové trubici k usazování nečistot a efektivita provozu jezírkové UV lampy se snižuje.

  Po nějaké době provozu dochází k zanešení křemíkové trubice, chránící vlastní UV-C zářivku, plakem a nečistotami, což ovlivní účinnost  jezírkové UV lampy.

Výměna UV-C zářivky po uplynutí provozní životnosti

   Co dále musíme sledovat je provozní doba UV-C zářivky. Doporučená provozní životnost UV-C zářivek se může lišit u konkrétních typů UV lamp do zahradních jezírek. Obvykle se doporučuje výměna UV-C zářivky za novou po 8 000 hodinách provozu. NIKDY nekontrolujte stav zářivky přímým pohledem na zářivku! Mohlo by dojít k vážnému poškození zraku. Raději se orientujte přibližnou dobou provozu nebo signalizací kontrolky u UV lampy. Obvykle je výměna  nutná přibližně po 1-2 jezírkových sezónách.

 

Kdy jezírkovou UV lampu vypínat

   UV lampa by nikdy neměla běžet naprázdno! Nezapomínejte na to při odstávce jezírkové filtrace (např. po dobu pravidelné údržby filtrace). Jezírková UV lampa se vypíná po aplikaci živých startovacích nitrifikačních bakterií do zahradního jezírka, stejně tak se doporučuje UV lampu vypnout během léčby ryb v zahradním jezírku. Tyto údaje jsou obvykle uváděny na návodech konkrétních přípravků.

  

Zazimování  jezírkové UV lampy

   Před zimou doporučujeme jezírkovou UV lampu vymontovat, vylít z ní zbylou vodu a zazimovat jí v bezmrazém prostředí. Kdyby uvnitř jezírkové UV lampy zmrzla voda, led mi mohl poškodit křemičitou trubici a UV-C zářivku, nebo dokonce vlastní konstrukci UV lampy. 

 

 

 

Nahoru
Členové Asociace Shinkokai