Novinky ze světa KOI
Facebook

Péče o jezírko na podzim, podzimní údržba a vše co k ní patří...

 

   Babí léto pomalu začíná a je třeba myslet na nezbytnou podzimní údržbu jezírka. Před nadcházející zimou je třeba ze zahradního jezírka odstranit spadané listí a odumřelé části rostlin, případně další nečistoty, které se v zahradním jezírku nashromáždily během léta a podzimu.

   Pro usnadnění důkladné podzimní údržby lze nakoupit různé praktické pomůcky. Organické nečistoty ze zahradního jezírka odstraňujeme, abychom zabránili rozkladným procesům, při kterých unikají do vody hnilobné plyny, které při zamrznutí hladiny jezírka mohou ohrozit zimující KOI i ostatní ryby. Navíc všechny rostlinné zbytky představují nadbytečné živiny pro růst řas.

 

  Odkládáte nezbytnou podzimní údržbu a nechce se vám do studené vody?

Poradíme vám, jak si podzimní údržbu jezírka ulehčit:

 

   Jezírkový vysavač vám umožní pohodlně odsát nahromaděný kal a bahno ze dna zahradního jezírka. V případě zájmu o automatický robotický vysavač vhodný pro zahradní jezírka, se na nás neváhejte obrátit nebo navšivte naší kamennou prodejnu Aquatica KOI Centrum v Holicích.

   Pro lepší rozkládaní organických zbytků nabízíme vyzkoušené a prověřené přípravky (FIAP premiumcare SCHLAMM EX, Tripond Schlammentferner, Algoxan a FIAP premiumcare DIAMOND), které vám usnadní pravidelnou údržbu zahradního jezírka, především na podzim.

   Při odstraňování suchých větví a rostlin šetří vaše záda  jezírkové kleště či nůžky s prodlouženou násadou. Dostatečně dlouhá rukojeť vás umožní ostříhat keře či rostliny i dále od břehu jezírka, navíc vás ochrání před zkřehlými prsty ze studené vody.

       Jezírkový vysavač Pondovac 4 vám pomůže s podzimní udržbou jezírka.     Zkřehlé ruce ze studené vody? S teleskopickými jezírkovými nůžkami již neexistuje!     Speciální jezírkové kleště s prodlouženou rukojetí vám usnadní uklid jezírka.

   Krycí ochranná síť zabrání nadměrnému zanášení vodní hladiny zahradního jezírka spadanými listy. Díky omezení množství nečistot v zahradním jezírku nedochází ke zhoršení kvality vody. Krycí sítě mohou sloužit i jako ochrana před náhodným vyskočením KOI či okrasných ryb ze zahradního jezírka např. během jejich adaptace v novém prostředí. A samozřejmě díky aplikaci krycí ochranné sítě zabráníte predátorům v lovu vašich oblíbených KOI i okrasných ryb. Instalace sítě je velmi jednoduchá, sítě jsou dodávány s kotvícími kolíky.  

 

Kontrola kvality vody v zahradním jezírku

   Pravidelná kontrola kvality a chemických parametrů vody by měla být samozřejmostí během celé jezírkové sezóny. V kategorii Testy vody naleznete vše potřebné pro snadné změření parametrů vody v jezírku. Podrobněji jsme se péči o vodu věnovali v článku Péče o vodu v zahradním jezírku. Lepší kvality vody dosáhnete aplikací již výše zmíněných přípravků, které urychlující rozklad organických zbytků, bahna a kalu na dně zahradního jezírka. Před zimním obdobím navíc doporučujeme navýšit hodnotu uhličitanové tvrdosti (kH) z doporučené hodnoty 8 - 8,5 na 10ºdkH. Zabráníte tím výraznému kolísání hodnoty pH během zimy.

 

   Pokud teplota vody v jezírku klesne dlouhodobě pod 15 °C, doporučujeme přidávat preventivně 1 kg soli na 1000 l vody v zahradním jezírku. Aplikace soli podporuje tvorbu kožního slizu u KOI, působí preventivně proti onemocnění a kožním parazitům,... Doporučenou hladinu soli zjistíte ve vašem jezírku jednoduše pomocí elektronického měřiče soli.

 

Krmení a zvýšení imunity KOI na podzim

 

 

   Dobrá kondice a imunita vašich KOI jsou nezbytným předpokladem úspěšného zvládnutí zimy! Nezapomeňte na speciální podzimní krmení a doplňky krmení!

   Péči o KOI je třeba podřídit cíli podpořit dobrou kondici a zvýšit imunitu KOI. Koncem léta teplota vody v jezírku začíná kolísat a pomalu se snižuje. Se snižující teplotou vody v zahradním jezírku je třeba začít přecházet na lehčí a velmi dobře stravitelná krmení pro KOI, určená pro toto období a nižší teploty vody. 

 

   Pro podzimní období doporučujeme především krmiva s vyšším obsahem vitamínů a látek stimulujících imunitní systém KOI. V naší nabídce naleznete širokou nabídku kvalitního krmení pro období podzimu Potápivé krmení Trikoi Vital

 

   KOI před náročným zimním obdobím potřebují posílit imunitní systém a maximálně zlepšit kondici. Dobrá imunita a vynikající kondice jsou nezbytným předpokladem úspěšného přezimování KOI v zahradním jezírku. Doporučujeme zvýšit přísun vitamínů pomocí vitamínových, minerálních a dalších doplňků krmení. Pro zvýšení imunity je důležitý zejména vitamín C, proto sledujte při nákupu vitamínových doplňků především obsah vitaminu C. Vysoký obsah vitamínu E zase podpoří kondici a urychlí hojení drobných ran a oděrek. Pravidelné odčervování KOI by mělo být samozřejmostí, navíc doporučujeme na podzim provádět preventivní týdenní odčervovací kůru, kdy aplikujete doplněk česnek každý den na krmnou dávku krmení po dobu 7 dní. Trávení KOI můžete navíc podpořit pomocí probiotik Tripond ProBalance, probiotika navíc působí preventivně i proti bakteriální infekci.

+ TOP výrobkem pro prevenci v péči o KOI je Anarex Bio Podporuje kondici KOI, likviduje nebezpečné bakterie, podporuje dobré hojení ran a mnohem více...

 

Kompletní podzimní nabídku naleznete zde

Nahoru
Členové Asociace Shinkokai